بهترین فرش ایران کدام شهر است؟

بهترین فرش ایران کدام شهر است؟

بهترین و مرغوب ترین فرش ایران متعلق به کدام شهر است دو سوال پیش می آید :

اینکه بهترین فرش ماشینی ایران کدام شهر است؟ یا بهترین فرش دستباف ایران کدام شهر است؟

بهترین فرش ایران کدام شهر است؟

مرغوب‌ترین و بهترین فرش‌ها در ایران چه فرش‌هایی هستند؟

باید گفت که همچنان با مدرن شدن جامعه امروزی فرش های دستباف از فرش ماشینی مرغوب تر هستند و جایگاه ویزه ای بین مردم دارند.

چرا که کیفیت نخ فرش دستباف طبیعی است و مرغوب تر از نخ اکرولیک است.

نخ پشم طبیعی است و بسیار مرغوب تر از الیاف مصنوعی بکار برده شده در فرش ماشینی است.

اما امروزه با پیشرفته تر شدن ماشین آلات بافت فرش و سجاده باف درصد اشتباه فرش ماشینی خیلی کمترشده و طیف طرح های فرش ماشینی بسیار خاص  و گسترده شده و همچنین بدلیل قیمت مناسب فرش ماشینی نسبت به دستباف مردم رو به فرش ماشینی آوردند.

مرغوب‌ترین و بهترین فرش‌ها در ایران متعلق به چه مناطقی است؟

صنعت تولید فرش از گذشته در ایران وجود داشته و فرش‌های دستبافت ایرانی نیز یکی از معروف‌ترین‌ها در جهان به شمار می‌رفتند، اما با آمدن فرش‌های ماشینی، کم‌کم فرش‌های دستبافت جای خود را به فرش‌های ماشینی دادند.

ازآنجاکه صنعت تولید فرش در ایران بسیار پرطرفدار است، می‌توان کارخانه‌ها و تولیدی‌های فرش‌های ماشینی را در هرکجای ایران پیدا کرد، شهرهایی که دارای محبوبیت زیادی در این زمینه هستند شهرهای کاشان، مشهد،قم، کرمان، شیراز، یزد و تبریز … می‌باشند.

اما این شهرها صرفاً به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین‌های تولید فرش در ایران شناخته می‌شوند و اگر بخواهیم شهرهایی که مرغوب‌ترین و بهترین فرش‌ها را در ایران تولید می‌کنند جدا کنیم، اسامی این شهرها به دو شهر محدود می‌شوند.

مقایسه دو شهر فرش کاشان و مشهد:

دو شهر کاشان و مشهد، دو شهری هستند که در ایران بیشترین میزان تولید فرش ماشینی را به خود اختصاص داده‌اند، همان‌طور که باید حدس زد تا زمانی که کیفیت محصولی خوب نباشد، فروش آن زیاد نخواهد بود پس می‌توان این نتیجه را گرفت که این دو شهر نیز مرغوب‌ترین و بهترین فرش‌ها را در ایران تولید می‌کنند.

در صنعت تولید فرش‌ماشینی در ایران، کاشان بهتر است یا مشهد؟

ممکن است همین سؤال هم برای شما به وجود آمده باشد به همین دلیل ما قصد داریم که به آن جواب بدهیم. شهر مشهد در تولید فرش بسیار موفق است اما به‌پای شهر کاشان نمی‌رسد. در شهر کاشان به دلیل وجود امکانات و شرایط مناسب، کارخانه‌های تولید فرش‌ماشینی بسیار زیادی وجود دارند و طبق آمار رسمی بیشتر از ۲۰۰۰ واحد تولید فرش‌ماشینی در این شهر وجود دارند و می‌توان آن را به‌عنوان قطب تولید فرش‌ماشینی در ایران شناخت. به همین دلایل است که فرش‌ماشینی کاشان توانسته است نه‌تنها در ایران بلکه در کل جهان محبوبیت زیادی به دست بیاورد و اغلب مردم، در هنگام خرید فرش به دنبال فرش‌های کاشان می‌روند.

شهر کاشان دارای چهار شهرک اصلی بافت فرش ماشینی می باشد :

  • شهرک صنعتی راوند
  • شهر صنعتی جعفرآباد
  • شهرک صنعتی سلیمان صباحی
  • شهرک صنعتی هلال آران و بیدگل

در مطالب بالا به بررسی شهرهای تولیدکننده فرش در ایران پرداختیم و در ادامه مقاله قصد داریم که نکاتی را در مورد بهترین فرش‌های ماشینی را ذکر کنیم:

عمر فرش:

عمر فرش بسیار مهم است و یک فرش نباید زود دچار آسیب شود. طول عمر فرش‌های ماشینی بسته به شرایط و عوامل مختلف، یکسان نیست. یکی از مهم‌ترین عواملی که در طول عمر فرش‌های ماشینی نقش به سزایی دارند جنس به‌کاررفته در نخ پود، نخ خاب و … آن‌ها است. بهترین الیاف برای فرش‌های ماشینی الیاف پشم و آکریلیک هستند. این الیاف بسیار مناسب و مقاوم هستند و دارای طول عمری حدوداً ۳۰ ساله می‌باشند و می‌توانند فرش‌مرغوب و بسیار باکیفیتی را به مشتری تحویل بدهد. الیافی که در تولید فرش‌های ماشینی مورداستفاده قرار می‌گیرند دارای تنوع زیادی می‌باشند.

اهمیت رنگ زمینه فرش‎ماشینی:

شاید با خودتان بگویید که رنگ ربطی به کیفیت فرش‏‎ماشینی ندارد اما این‌گونه نیست و بنا به دلایلی رنگ زمینه هم اهمیت خاص خود را دارد. اول‌ازهمه اگر شما فرش را برای محل‌های شلوغ می‌خواهید بهتر است از فرش‌هایی بارنگ روشن استفاده نکنید زیرا این نوع فرش‌ها لکه‌ها را به‌راحتی به خود می‌گیرند، همچنین شما باید در مدت‌زمان‌های کوتاه‌تری به شست و شوی آن‌ها بپردازید. به دلیل نوع بینایی انسان‌ها وسایلی بارنگ‌های روشن کوچک‌تر به نظر می‌رسند پس اگر می‌خواهید که منزل شما بزرگ‌تر به نظر بیاید در فضاهای کوچک از فرش‌هایی بارنگ روشن استفاده کنید.

تراکم و شانه فرش ماشینی:

اول‌ازهمه باید شمارا با دو مفهوم شانه و تراکم در فرش آشنا کنیم، فرش‌های ماشینی دارای گره‌های متفاوتی در دو بعد طول و عرض می‌باشند. به گره‌های عرضی فرش‌های ماشینی شانه گفته می‌شود و به گره‌های طولی این فرش‌ها تراکم گفته می‌شود. هر چه میزان تراکم و شانه‌های فرش بیشتر باشد، وزن فرش بالاتر خواهد رفت و سطح فرش سخت‌تر خواهد بود. اگر شما فرش را برای اتاق می‌خواهید بهتر است از فرش‌هایی که دارای تراکم و شانه کمتری هستند استفاده کنید و اگر فرش را برای محل‌هایی مانند پذیرایی می‌خواهید بهتر است از فرش‌هایی با تراکم و شانه بیشتر استفاده کنید زیرا این دو عامل باعث می‌شوند که فرش ریزبافت‌تر باشد. لازم به ذکر است که هرچه تعداد شانه‌ها و تراکم فرش بیشتر باشد، قیمت آن‌هم نیز بالاتر خواهد رفت.

فرش ماشینی مدرن و یا سنتی:

اگر از کسانی هستید که به فرش‌های سنتی و دستبافت علاقه‌مند هستید، می‌توانید فرش‌های ماشینی سنتی را انتخاب کنید زیرا این نوع فرش‌ها تشابه زیادی با فرش‌های دستبافت دارند. فرش‌های مدرن هم دارای شکلی متفاوت و جدیدتری نسبت به فرش‌های سنتی هستند.

فرش‌های مدرن به دلیل داشتن پرزهایی زیاد برای مکان‌های شلوغ مناسب نیستند زیرا آلودگی را خیلی سریع به خود می‌گیرند و همچنین رفت‌وآمد زیاد باعث می‌شود که طول عمر این فرش‌ها کاهش یابد.

طرح‌های مختلف فرش ماشینی:

فرش‌های ماشینی در طرح‌های بسیار متفاوتی تولید می‌شوند و شما بسته به سلیقه و شرایط خود می‌توانید فرش موردنظر را انتخاب کنید.

به طور کلی چند مشخصه اصلی در خرید فرش ماشینی می تواند به موفقیت در یک خرید خوب فرش کمک کند:

نکات کلیدی خرید فرش ماشینی:

۱- هر فرش ماشینی که خریداری می کنید یا محصول ارائه شده ، بهترین کیفیت بافته شده در دسته خود (مثلا ریزبافت ترین بافت دسته ۷۰۰ شانه یا ریزبافترین بافت ۱۰۰۰ شانه) باشد چون معمولا اختلاف قیمت در یک دسته و یک نوع بافت کم است.

۲-هر گفته دور از ذهنی را از فروشنده ها باور نکنید یا درمورد صحت آن مطمئن باشید مثل: «این فرش از فلان کشور آمده» یا «نخ این فرش کاملا آلمانی هست» و از این قبیل موارد، در نظر داشته باشید بیشتر این فرش ها در ایران تولید می شوند و معمولا نخ های داخلی هستند به جز فرش های با نخ ترک که کاملا از لطافت بالای آن ها مشخص هست.

۳-مطمئن شوید فرش ماشینی که خرید می کنید اصل بوده و دارای استاندارد ، چرم دوخته شده(با مشخصات فرش) ، شناسنامه کارخانه و مشخصات بافت شده پشت فرش باشد.

۴- طرح هایی که انتخاب می کنید و بافت آن، با اصالت و فرش به روز و درحال بافت باشند که اصطلاحا می گویند «پشت تولید دارند» و فرش های ته انباری یا بی کیفیت کارخانه های ورشکسته نباشند.

۵- فرشی که خرید می کنید ترجیحا دارای ضمانتنامه کتبی باشد و کارخانه تولیدی و فروشنده آن کاملا مشخص باشد.

همچنین بررسی کنیـد!

فرش محراب چیست ؟

فرش محراب

فرش محراب چیست و اسلیمی ها و نقوش آن به چه معناست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *