۷ روزمانده تا هفتمین دوره نمایشگاه فرش ماشینی زنجان

فرش زنجان

استان زنجان یکی از قطب‌های فعال قالیبافی در سطح کشور است.

قالی در استان زنجان، به جهت نحوه بافت و مواد اولیه مصرفی آن و همبسته با نوع طرح و نقش آن به چند دسته تقسیم می‌کنیم.

در وهله اول در استان زنجان از گذشته بسیار دور یک نوع قالی شبیه به خرسک در منطقه قیدار با رج شمار بالا و یک پود کلفت تهیه می‌شده است که در این نوع فرش پود نازک استفاده نمی‌شده، در حقیقت سنتی‌ترین فرش دستبافت استان محسوب می‌شود، که اکثر روستاییان با بافت این نوع زیرانداز آشنایی کامل داشته‌اند.

البته در حال حاضر نیز تعدادی از خواهران روستایی به بافت این نوع قالی مبادرت می‌نمایند.

نوع دیگری از قالی که خاص استان زنجان بوده است، قالی با نقش «شاه بلاغی» و غلط ماهی، که هر دو نقشه به شکل ذهنی اجرا می‌گردیده و از نظر کیفیت از خرسکهای اولیه ریزتر بافته می‌شود ولی از نظر مرغوبیت، نوع نقشه اجرایی کیفیتی لازم را ندارند.

این نوع بافته در زنجان طرفداران مخصوص به خودش را دارد و کسانی که استطاعات خرید فرش‌های ریزبافت را ندارند از این نوع قالی‌ها خریداری می‌کنند که از نظر قیمت در سطح پایین‌تری هستند.

معروف ترین طرح قالی زنجان:

رایج‌ترین نوع قالی پشمی در استان زنجان نوع فرش دستبافت طرح افشار با رج شماره حدود ۳۰ الی ۴۰ رج می باشد، این نوع قالی ریزبافت، وارداتی بوده و از آذربایجان غربی وارد استان زنجان شده است.

صنعتگران قالی‌باف در شهرستان‌های زنجان و طارم، گرماب و روستاهای تابعه آن بیشتر این نوع قالی را تولید می‌کنند. حدود ۵۰ الی ۶۰ سال است که این طرح وارد قالی زنجان شده است که در حقیقت یک نوع شکل بسیار انتزاعی است که در حقیقت ۵ طرح ماهی است، با رنگ‌های مختلف، که با هم ترکیب شده‌اند و به شکل یک نقش واحد در فرش تکرار می‌شوند.

بافنده‌های این نوع قالی، بیشتر ساکنین شهر زنجان می‌باشند که از تولید این بافته‌ها رضایت کامل داشته و از نظر فروش نیز بازار خوبی دارند.

ناگفته نماند که در نقشه فرش‌های زنجان باز هم نقوش وارداتی مشاهده می‌شود که این نقوش شامل: نقشه شاه عباسی، گل فرنگ، شکارگاه، شطرنجی و غیره هستند که از استان‌های دیگر به زنجان وارد شده است و دلیل ورود این نقش‌ها، علاقه به ایجاد تنوع در نقش، بین بافنده‌ها بوده است.

تا نمایشگاه فرش ماشینی، تابلو فرش، موکت، کفپوش و تزیینات منزل زنجان فقط ۷ روز باقی مانده است .

نمایشگاه فرش ماشینی زنجان:

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، نمایشگاه فرش ماشینی، تابلو فرش، موکت، کفپوش و تزیینات منزل زنجان در تاریخ ۱۷ مهرماه ۱۳۹۸ آغاز بکار می کندو این نمایشگاه تا ۲۱ مهر برپا خواهد بود.

۷روز مانده تا شروع نمایشگاه فرش زنجان:

تاریخ شروع: چهارشنبه ۹۸/۰۷/۱۷ (۱۰/۰۹/۲۰۱۹)

تاریخ پایان: یکشنبه ۹۸/۰۷/۲۱ (۱۰/۱۳/۲۰۱۹)

نوع نمایشگاه: داخلی

وب سایت: caspianieco.com

تلفن: ۰۱۱-۳۳۲۴۵۲۶۲

فکس: ۰۲۴-۳۳۴۶۳۷۷۷

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی زنجان

آدرس: زنجان ، بلوار گاوازنگ ، شرکت نمایشگاه های بین المللی کاسپین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *