انواع نخ فرش ماشینی

انواع نخ فرش ماشینی

بهترین نخ فرش ماشینی چیست؟

با توجه به خرید بیشتر فرش ماشینی نسبت به فرش دستباف و تقریبا جایگزینی فرش ماشینی بجای فرش دستباف در این مقاله شرکت فرش و سجاده فرش مناجات انواع نخ بکار رفته در فرش ماشینی را برای شما ذکر میکنیم و نیز به شما عزیزان یاد میدهیم که بهترین نخ فرش ماشینی کدام نخ است.

نخ فرش ماشینی:

در فرش ماشینی از نخ های مختلفی تشکیل می شود و تنوع جنس نخ فرش ماشینی بسیار مختلف است.

برای تولید یک فرش مناسب ابتدا باید کیفیت نخ آن بررسی شود.

 مواردی که در مرحله ی کنترل کیفیت نخ باید بررسی شوند عبارتند از:

 •  قطر نخ
 •  طول نخ
 •  درصد انعطاف پذیری
 •  میزان کشسانی نخ

انواع نخ بکار رفته در فرش ماشینی:

 • پلی پروپیلن
 • پلی استر
 • نایلون
 • اکرولیک
 • نخ رشته ای

نخ فرش دستباف:

نخ فرش دستبافت عموماً تشکیل شده از پشم و پنبه است.  ولی نخ فرش ماشینی از پلی استر، اکرلیک و نایلون تشکیل شده است. نخ­هایی که در فرش ماشینی استفاده می­شوند. کیفیت فرش به طور مستقیم به کیفیت نخی که در بافت فرش از آن استفاده شده و کیفیت نخ به میزان پشم یا پنبه­ای که در آن استفاده شده است بستگی دارد.

برای تولید یک فرش مناسب ابتدا باید کیفیت نخ آن بررسی شود. مواردی که در مرحله­ی کنترل کیفیت نخ باید بررسی شوند عبارتند از: قطر نخ، طول نخ، درصد انعطاف پذیری و میزان کشسانی نخ. همچنین در کنار همه­ ی موارد ذکر شده مراخل تولید نخ فرش هم باید کنترل شود.

نخ فرش ماشینی:

نخ هایی که در فرش های ماشینی استفاده می شوند عمدتاً از پلی پروپیلن، پلی استر، نایلون، اکرلیک و نخ رشته ای تشکیل شده اند. نوع پرداخت و تشکیل هرکدام از این نخ­ها و کاربرد آن ها متفاوت است. برای مصارف خانگی بهترین نخ فرش نخی است که درصد نخ رشته ای و اکرلیک در آن بیشتر باشد. نخ رشته  ای از پشم بیشتری تشکیل شده و بافت محکم تری دارد. از طرف دیگر نخ های اکرلیک خاصیت ارتجاعی بیشتری دارند و همچنین راحت تر تمیز می­شوند. وجود این دو خاصیت در یک نخ یک فرش دلیلی بر مرغوب بودن آن فرش است.

نخ فرش اکریلیک:

فرش ماشینی به وسیله الیاف مختلف بافته می شود و به همین دلیل ما در بازار انواع  مختلفی از فرش ماشینی داریم که هر کدام طراحی متفاوتی دارند و به این واسطه هر  یک ویژگی های متفاوتی را خواهند داشت.یکی از این جنس ها برای تولید نخ فرش جنس نخ اکریلیک هست.

اکریلیک الیاف مصنوعی میباشد که از پلیمری به نام پلی اکریلو نیتریل با میانگین مولکولی در حدود ۱۹۰۰ مونومر واحد ساخته شده است.در ایالات متحده به پلیمری که حداقل ۸۵% ان پلیمر اکریلو نیتریل باشد اکریلیک گفته می شود.

الیاف اکریلیک سبک و گرم بوده  و حالتی شبیه به پشم دارند. همچنین زمانی که اکریلیک بر روی پایه اصلی و کوتاه دستگاه ریسیده شود می تواند خاصیتی شبیه پنبه داشته باشد. برخی از اکریلیک ها به صورت رنگی یا رنگدانه تولید می شود و برخی به صورت اکرو (زرد اهویی یا کتان شسته نشده) در غیر اینصورت به” صورت طبیعی” یا” سفید خام “یا “رنگ نشده” تولید می شوند.

اکریلیک به خوبی رنگ پذیر است، قابلیت شست و شو دارد و به طور کلی خاصیت ضد حساسیت دارد.قیمت این الیاف نسبت به الیاف طبیعی بسیار ارزان می باشد.

اکریلیک نسبت به بید، روغن، چربی، مواد شیمیایی و  نور خوشید مقاوم است. هر چند حالت استاتیک و پرزدار بودن ان می تواند مشکل پارچه های آن باشد.

ویژگیهای نخ فرش اکریلیک:

 • نرمی و لطافت بالا
 • عدم داشتن حالت چسبندگی
 • نخ اکریلیک  در حین دست کشیدن از زیر دست دانه دانه رد شده و داخل هم کلاف نمیشود
 • عدم وجود بوی مواد نفتی
 • برگشت پذیری فوق العاده بالا
 • مقاومت بسیار بالا در برابر حرارتهای غیر مستقیم
 • شفافیت

نخ فرش پلی استر:

پلی استر (نخ فرش پلی استر) به عنوان یک الیاف فرش چندین مزیت دارد. فرشی که الیاف آن پلی استر باشد به لحاظ ذاتی در برابر لکه مقاوم است و در این زمینه فرشی که با الیاف پلی استر بافته شده باشد بر فرش­ هایی که با نایلون یا پشم بافته شده­اند برتری دارد.

علاوه بر این فرش با الیاف پلی استر بسیار نرم است و همچنین به طور قابل توجهی ارزان­تر از فرش­های با الیاف نایلون یا پشم است. به خاطر همین مزیت­هاست که در بازار و در خانه­ های مردم فرش­های با الیاف پلی استر به وفور یافت می­شود.

عیب فرش پلی استر:

عیب بزرگ فرش­های پلی استر در نازکی آن­هاست. مثلا در آپارتمان­های شلوغ اگر شما فرش پلی استر در کف خانه پهن کنید به هیچ عنوان عایق صدا نخواهد بود. اگر مصالح استفاده شده در خانه هم مناسب نباشند ممکن است حتی صدای پای افراد در هنگام راه رفتن هم به ساختمان زیرین منتقل شود. بهتر است از این نوع فرش­ها در منازلی استفاده شود که آپارتمانی و شلوغ نیستند. همچنین دوام این فرش­ها پایین است و در اثر استفاده­ی طولانی مدت به سرعت نرمی و بافت خود را از دست می­دهند.

نخ فرش نایلون:

نایلون الیافی است که فرش­های بافته شده با آن با دوام­ترین فرش­ها هستند. این فرش­ها برای جاهایی که کاربردهای سنگین دارند مانند پله­ ها سالن­ها و اتاق­ های پر رفت و آمد مناسب است زیرا در اثر راه رفتن زیاد بر روی فرش خواهید دید که فرش تغییر حالت نمی­دهد و بافت خود را حفظ خواهد کرد.

فرش­های بافته شده با نایلون در مقایسه با فرش­های بافته شده با پلی استر قیمت بالاتری دارند. همچنین این فرش ­ها در برابر لکه هم مقاوم نیستند. یکی از راه­هایی که وجود دارد تا این نقطه ضعف فرش­های با الیاف نابلون برطرف شود این است که از ابتدا فرش با نایلون رنگی بافته شود. برای سازندگان بسیار راحت­تر است که از نایلون سفید استفاده کنند که بعداً در فرآیند بافت فرش رنگ می­گیرد. فرش­هایی که از نایلون سفید در بافت فرش استفاده می­کنند پس از یکبار شسته شدن رنگ اصلی خود را از دست می­دهند و دیگر مانند اولین بار رنگ­های شفاف نخواهند داشت و این باعث نارضایتی مشتریان می­گردد.

بسته به کاربرد و هزینه ای که مد نظرتان است می­توانید فرش ماشینی مورد نظرتان را انتخاب کنید تا بتواند بیشترین کارایی را برای شما داشته باشد.

تشخیص نخ فرش ماشینی از طریق اشتعال:

جنس نخ فرشنحوه سوختنملاحظات
نخ پشمتشکیل خاکستر همراه با بوی سوخته و دود سیاهکمترین میزان سرعت پیشروی اشتعال
نخ پلی استرتشکیل مذاب پلیمری همراه دود رقیقسرعت پیشروی اشتعال بیشتر از پشم و کمتر از نایلون
نخ نایلون تشکیل مذاب پلیمری همراه دود رقیقسرعت پیشروی اشتعال بیشتر از پشم و پلی استر کمتر از اکرولیک و پلی پروپیلن
نخ اکرولیک تشکیل مذاب همراه با دود غلیظ و سمی سرعت پیشروی اشتعال بیشتر از پشم و پلی استر و اکرولیک و کمتر از پلی پروپیلن
نخ پلی پروپیلنتشکیل مذاب همراه دود غلیظبیشترین میزان سرعت پیشروی اشتعال

همچنین بررسی کنیـد!

جنس نخ سجاده فرش

جنس نخ سجاده فرش و شانه و تراکم

جنس نخ سجاده فرش : جنس نخ سجاده فرش می تواند آکرلیک و یا پلی استر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *