نکته کلیدی انتخاب رنگ سجاده فرش

رنگ سجاده فرش

روایات مختلف در مورد رنگ و زیبایی:

  • امام صادق(ع) می فرماید:

«ان اللّه یحب الجمال و التجمل و یبغض البؤس و التباؤس؛خدای متعال دوست دارد زیبایی و تجمل را و دشمن دارد فقر و تظاهر به فقر نمودن را».

  • در روایتی از پیامبر اکرم(ص) آمده است:

«حسنوا لباسکم و اصلحوا رحالکم حتی تکونوا کانّکم شامه فی الناس»

پیامبر اکرم(ص) در یک بیان کوتاه ارتباط سه گانه ای که میان شکل، رنگ و بوی لباس باید برقرار باشد را بیان فرموده اند.

همانطور که در احادیث مختلف از انبیا و ائمه اطهار ذکر شده است زیبایی و نظافت جز اصول دین می باشد. این زیبایی نه تنها در ظاهر بلکه در زندگی شخصی و محل کار و محل عبادت باید عیان و پیدا باشد.

با توجه به سایر مقالات شرکت سجاده فرش مناجات که ذکر کردیم رنگ سجاده فرش تاثیری بر قیمت سجاده فرش ندارد اما انتخاب رنگ سجاده فرش برای مسجد یا نمازخانه یا آن محلی که مفروش می شود بسیار مهم و حیاطی است

از تاثیر رنگ ها در زندگی و فضای اطراف نباید غافل شد

بخصوص اینکه سجاده فرش ها برای مکان های عرفانی و دینی انتخاب می شوند انتخاب سجاده بسیار مهم است و باید از روی اصول انجام شود

ابتدا ذکر میکنیم که چرا انتخاب رنگ سجاده فرش مهم است و در مورد اثرات رنگ بر زندگی مطالبی مفید برای شما عزیزان ذکر میکنیم:

رنگ ها در هر فرهنگی سمبل مفاهیم خاصی هستند. رنگ قرمز تقریبا در تمام دنیا سمبل اشتیاق و خطر است، رنگ سفید در غرب سمبل پاکی و در خاور دور سمبل غم است. رنگ زرد سمبل ترس اما طلایی سمبل قدرت است.

بدن ما از ۷ چاکرا تشکیل شده است که هر کدام رنگ خاصی منحصر به خود دارند. در واقع نوسانات این چاکراها که تعیین کننده دستاوردهای معنوی هستند باعث جذب ما به رنگ های خاصی می شود.

اصول رنگ درمانی

رنگ درمانی یا کروموتراپی تکنیکی است که از قدرت رنگ ها برای تنظیم ارتعاشات بدن و رساندن به طول موج دلخواه استفاده می کند. این تنظیم برای سالم و متعادل نگه داشتن جسم و ذهن مفید است. رنگ درمانی هم جسمی است و هم ذهنی و شامل قرار گرفتن در معرض مستقیم نور رنگی می شود.

بدن انسان از ۵ عنصر تشکیل شده است: خاک، آب، آتش، فلز و هوا. و هر کدام از این عناصر رنگ منحصر به خود را دارند. خاک سبز، هوا زرد و غیره…

طبق رنگ درمانی تمام عناصر از جمله اندام های بدن در فرکانس های منحصر به فردی ارتعاش دارند. وقتی یک شخص در سلامت به سر می برد فرکانس های او ثابت و متعادل است. اما وقتی یک شخص بیمار است نظم فرکانس ها مختل می شود. هر کدام از بیماری ها هم فرکانس های خاص جداگانه ای دارند. تغذیه مناسب و علم پزشکی قدرت تنظیم مجدد این فرکانس های ناسالم را دارند. و یکی از روش های پزشکی برای تنظیم فرکانس ها و درمان بیماری های جسمی و ذهنی رنگ درمانی است.

رنگها آنچنان در روح و روان آدمی اثر می گذارد که موجب تغییر رفتار وی می شوند و این نوع تغییر به تحول در خصوصیات و شخصیت افراد منجر می گردد، یک رنگ بخش میانی مغز را تحریک می کند و در نتیجه بر اعصاب و روان انسان اثر می گذارد .

با توجه به مطالب ذکر شده در انتخاب رنگ سجاده فرش به دو نکته اصلی باید توجه داشت:

  • رنگ متناسب با دکوراسیون و فضای مسجد
  • رنگ متناسب با روحیه افراد

رنگ متناسب با دکوراسیون و فضای مسجد:

رنگ سجاده فرش با رنگ مناره مسجد و نیز کاشی ها و مصالح استفاده شده با مسجد باید هارمونی و مطابقت داشته باشد تا جذابیت مسجد بیشتر شود.

رنگ متناسب با روحیه افراد:

علاوه بر اینکه رنگ سجاده فرش با خود مصالح مسجد باید هماهنگی داشته باشد،با روحیه افراد نیز باید هماهنگی داشته باشد

بنابراین شما باید اصول رنگ شناسی را بخوبی بشناسید تا رنگ متناسب با روحیه افراد را برای سجاده فرش پیدا کنید.

ما در بین رنگ ها چند رنگ اصلی سجاده فرش و اثرات آن بر روحیه افراد را ذکر می کنیم:

تأثیر رنگ قرمز:

رنگ قرمز

نبض را سریع می کند، فشار خون را بالا می برد، تنفس را افزایش می دهد، خاصیت اشتها آوری دارد، نیرو بخش، محرک، تسکین دهنده برخی بیماریهای پوستی، در کوتاه مدت روان شخص را تحریک می کند؛

لذا استفاده از لباس قرمز برای انجام تلاش و کوشش زیاد جهت تحریک اشتها و کسب انرژی برای مبارزه در تمام زمینه ها مناسب است، رنگ قرمز می تواند زمینه ساز و یا محرک شهوت و آشفتگی در انسان باشد؛

لذا افراد عصبی نباید در معرض رنگ قرمز قرار گیرند؛زیرا موجب تشدید ناراحتی شان می گردد، رنگ قرمز برای مدت کوتاهی برای انسان خوشایند است ولی پس از مدتی آزار دهنده شده و باعث اذیت روانی و ایجاد خستگی می شود.

نکته رنگ قرمز برای سجاده فرش:

پس رنگ قرمز اثر عرفانی و آرام بخشی به روحیه ندارد

اگر بخاطر رنگ دکوراسیون و مصالح مسجد مجبور به انتخاب رنگ قرمز هستید سعی کنید از رنگ های خانواده قرمز استفاده کنید مثلا روناسی یا زرشکی که اثر سو رنگ قرمز را خنثی کند

تأثیر رنگ آبی:

رنگ آبی

این رنگ موجب افزایش فعالیتهای حیاتی سلول ها می گردد، انسان در مواجهه با این رنگ احساس آرامش مطبوعی می کند، تماس مداوم با این رنگ حتی در سطح وسیع ایجاد خستگی یا اثر سوء ندارد، لذا می تواند در محیط کار و زندگی مورد استفاده قرار گیرد، حرارت اضافی بدن را کاهش می دهد، آرام کننده و طراوت بخش سیستم اعصاب است، این رنگ درهای رحم و شفقت و فهم را باز می کند.

آبی روشن:

آبی روشن

آبی متضاد قرمز و دومین رنگی است که بیش از همه، پس از قرمز، مطالعه شده است. آبی روشن رنگ آرامش و تمرکز است. همچنین ثابت شده است که آبی روشن می تواند فشار خون را پایین بیاورد، به همین دلیل است که در کنار پزشکان و پرستاران با روپوش آبی روشن احساس آرامش بیشتری داریم. شاید به همین دلیل هم دیوارهای بیمارستان ها و کلینیک ها گاهی به رنگ آبی روشن است.    

آبی روشن رنگی است که آن را به آزادی و صلح ربط می دهیم. اگر یک جستجوی سریع دربارۀ “روز صلح” در گوگل انجام دهیم این نکته ثابت می شود، زیرا نماد جهانی صلح (که تقریباً در همۀ پرچم های روز جهانی صلح استفاده می شود) تصویر کبوتری سفید است که شاخه ای کوچک به منقار دارد و در پس زمینه ای به رنگ آبی روشن قرار گرفته است.

آبی تیره:

 آبی تیره

آبی تیره تأثیر هایی مشابه رنگ آبی روشن دارد. نیز مشخص شده است که این رنگ اعصاب کسانی را که در معرض آن قرار گرفته اند، آرام می کند و علاوه بر آن، چند اثر عجیب دیگر روی مغز و بدن دارد. بین رنگ های آبی تیره و افکار روشن رابطه ای پیدا شده است. به همین دلیل، در ژاپن از این رابطه بهره برده اند و در خیابان ها چراغ های آبی نصب کرده اند تا از بروز جنایت در برخی خیابان ها و همچنین خودکشی در ایستگاه های راه آهن جلوگیری نمایند.

به نظر می رسد افکار روشن دلگرم کننده کازساز بوده اند، زیرا دیگر کسی در ایستگاهی خاص که به لامپ های آبی مجهز شده بود، اقدام به خودکشی نکرد و شمار جنایت ها نیز در مناطقی با نورپردازی آبی ۹ درصد کاهش یافت. همین منطق در لندن نیز به کار گرفته شد و پل بلک فرایرز به رنگ آبی در آمد تا از شمار افرادی که خود را از بالای آن پرتاب می کردند، کاسته شود.

نکته رنگ آبی برای سجاده فرش:

رنگ آبی کاملا متناسب با روحیه افراد برای کار و خواب می باشد و اثر آرام بخشی دارد و در عین حال کسل کننده نیز هست پس سعی کنید در انتخاب سجاده فرش آبی رنگ آبی تندتری انتخاب کنید تا اثر کسل کنندگی رنگ آبی خنثی شود. اما توجه داشته باشید که رنگ سرمه ای را نمی توان جز آبی حساب کرد.

تأثیر رنگ سبز:

رنگ سبز

برای محیط کار و زندگی مناسب است و اثر مفرّح و ملایمی دارد که تماس مداوم با آن اشکالی ایجاد نمی کند.

در آیات قرآن زیباترین رنگی که معرفی شده،رنگ سبز است که بساط بهشتیان و جامه های حریر و ابریشم آنان به رنگ سبز می باشد.

«و یلبسون ثیاباً خضراً من سندس و استبرق؛و جامه هایی سبز از پرنیان نازک و حریر ستبر می پوشند».(سوره ی کهف، آیه ی۳۱)

«متکئین علی رفرف خضر و عبقری حسان؛ بر بالش سبز و فرش نیکو تکیه زده اند».(سوره ی الرحمن،آیه ی۷۶)

«عالیهم ثیاب سندس خضر و استبرق؛بهشتیان را جامه های ابریشمی سبز و دیبای ستبر در بر است».(سوره ی انسان،آیه ی۲۱)

علاوه بر اینکه بساط بهشتیان در قرآن به رنگ سبز توصیف شده، آیات دیگر که اشاره به روئیدن گیاهان در سطح زمین دارد،دلالت بر تأثیر مفرّح و ملایم رنگ سبز می نماید.

نکته رنگ سبز برای سجاده فرش:

رنگ سبز به سفارش قرآن کاملا متناسب با روحیه مسجد می باشد. بنابراین سجاده فرش سبز بسیار مرغوب است و مورد پسند و انتخاب عموم می باشد.

رنگ حجاب:

به طور کلی رنگ های روشن اثر تحریکی زیادی دارند و به همین جهت رنگ های نزدیک به سفید علاوه بر افزایش فعالیت عمومی بدن باعث پیشرفت کار و فعالیت های شغلی و حرفه ای می گردند و برعکس رنگ های تیره نظیر:سرمه ای و آبی و سیاه به جهت کاهش انعکاس نور،اثر محرّک کاهندگی داشته و باعث کم شدن فعالیت می شوند به همین جهت است که در هر محیطی متناسب با آن باید رنگ مناسب استفاده شود.

نکته رنگ های روشن برای سجاده فرش:

رنگ های روشن موجب بشاشیت و شاد کردن روحیه می شوند پس سعی کنید برای رنگ سجاده فرش آبی روشن یا سبز روشن یا قرمز روشن استفاده کنید.

همچنین بررسی کنیـد!

انتخاب بهترین رنگ سجاده فرش

گردش رنگ در سجاده فرش :

انتخاب بهترین رنگ سجاده فرش متناسب با فضای مسجد و نمازخانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *