آیا نخ اکرولیک در سجاده فرش سرطان زاست؟

سجاده فرش اکرولیک هیت ست شده

آیا نخ اکرولیک هیت ست سرطان زاست؟

آیا صحبت های سرطان زا بودن نخ اکرولیک یک ادعای پوچ است؟

سرطان زا بودن الیاف فرش اکریلیک بحث تازه ای نیست و سال های سال است که عده ای بر سرطان زا بودن آن اصرار دارند و عده ای دیگر آن را نکار می کنند.

نتیجه این نظریه پردازی ها تا چند سال پیش از ایندر صنعت فرش ماشینی، چندان مهم نبود چرا که چه اکریلیک سرطان زا بود یا نه تولیدکنندگان فرش ایرانی جایگزین دیگری برای آن نداشتند یا مجبور نبودند جایگزینی داشته باشند.

همه اکریلیک می بافتند و با حاشیه سود خوب فروش فرش ماشینی و سجاده فرش اکرولیک هیت ست شده را در اکریلیک خلاصه می کردند. بنابراین تا زمانی که الیاف اکریلیک به راحتی و با قیمت مناسب وارد ایران می شد فرقی نداشت که اکریلیک سرطان زا هست یا خیر.

مقایسه نخ اکرولیک و نخ پلی استر:

اما از چند سال پیش که همه چیز دست به دست هم داد تا اکریلیک گران و نایاب شود و از طرفی چندین شرکت برای ورود پلی استر به فرش چراغ سبز نشان دادند صاحبان این صنعت نیز به پلی استر نگاه تازه ای داشتند. کم کم مزایای پلی استر در مقایسه با اکریلیک و معایب فرش  اکرولیک در فرش مورد توجه مدیران و تولیدکنندگان قرار گرفت.

قطعاً باز هم نگاه اصلی به اکریلیک بود و پلی استر تنها به یک الترناتیو برای شرکت ها بدل شد. از آنجائی که همه چیز در فرش ماشینی ما اغلب ویروس بسیار قوی دارد و به شدت به همه سرایت می کند، پلی استر هم به همه کارخانجات رسوخ کرد و از طرف دیگر مورد استقبال بازار و خریدار نهایی قرار گرفت.

با رونق پلی استر ارزان شایعات پیرامون نخ اکرولیک سرطان زاست شدت گرفت

از طرفی با رونق گرفتن بازار بافت پلی استر سرمایه گذاری ها بر روی تولید این نوع فرش بیشتر و بیشتر شد و صنایع جانبی آن از جمله تولید نخ فرش پلی استر هم جان گرفت. شاید بتوان گفت این همان موقعی بود که دوباره بحث های مقایسه فرش ماشینی پلی استر با فرش ماشینی اکریلیک مهم شد و کارخانجات نخ پلی استر فرش و تولیدکنندگان سعی کردند همه مزیت های پلی استر و نقاط ضعف اکریلیک را در اذهان عمومی جای دهند. در حال حاضر این فرش ها با استقبال خوبی در بازار روبرو هستند. اما آیا واقعاً فرش های اکریلیک سرطان زا هستند؟

آیا فرش سجاده ای اکریلیک حساسیت ایجاد می‌کند؟

مضر بودن ، سرطان زا، ایجاد حساسیت های آلرژیک  الیاف فرش سجاده اکریلیک موضوعی بوده که همچنان  پزشکان و متخصصان صنعت نخ و نساجی سرآن بحث و گفت و گو می نشینند. عده ای اعتقاد دارند مطرح کردن احتمال سرطان زا بودن اکریلیک در دنیایی که بسیاری از ضروری ترین ظروف و وسایل مورد مصرف ما از مواد مشتقات نفتی است و همه ما بر روی فرش های اکریلیک زندگی کرده ایم و تا به حال هم مضراتی از این ناحیه مشخص نشده، کاری بی اساس است.  اما در مقابل عده ای اعتقاد دارند باید به شدت با فرش های اکریلیک مبارزه کرد چرا که برای بدن مضر است.

اگر حساسیتی در سجاده فرش اکرولیک باشد قبل از هیت ست شدن و زمان پرزدهی نخ اکرولیک می باشد و این هم بدلیل پرزدهی سجاده فرش اکرولیک می باشد.

علائم حساسیت به نخ اکرولیک بدون هیت ست شدگی:

  • علائم ایجاد حسایت به فرش
  • سردردهای مزمن
  • خارش پوستی
  • سوزش چشم و گلو و…

سجاده فرش اکرولیک هیت ست شده:

ولی واقعیتی که امروزه با آن روبرو هستیم، با پیشرفت فناوری در صنعت نساجی شاهد تولید  نخ های نانو، نخ های اکریلیک هیت ست شده، گرما دیده و ضد حساسیت هستیم. اکریلیک به خوبی رنگ پذیر است، قابلیت شست‌و‌شو دارد و به طور کلی خاصیت ضد حساسیت دارد. کاربرد نهایی آن در سجاده فرش، جوراب، دستکش، روسری، ژاکت، پارچه تزئینی منزل و سایبان (چادر) می باشد.

HitSet از مهمترین فوائد نخ اکریلیک:

  • عدم ایجاد حساسیت فرش سجاده ای برای نوزادان و افراد مسن
  • احساس نرمی و لطافت بیشتر زیر دست فرش سجاده ای
  • کاهش پرز نخ و تثبیت رنگ سجاده فرش ها
  •    بالک بیشتر(پفکی شدن نخ) و در نتیجه کاهش میزان نخ مصرفی و پوشش بهتر فرش سجاده ای

اثبات عدم سرطان زا بودن نخ اکرولیک:

عدم سرطان زا بودن نخ اکرولیک ثابت شده است

حال اگر فرض کنیم نخ اکریلیک سرطان زا است چطور ممکن است بتوانیم قبول کنیم که معتبرترین و بزرگ ترین موسسه استاندارد پوشاک و کالا نساجی در جهان که از جمله آن ها می توان به OEKOTEX آلمان اشاره کرد بدون در نظر گرفتن مطلبی این قدر مهم تولید حساس ترین نوع پوشاک من جمله لباس  کودک و جوراب (که به طور مستقیم با پوست بدن تماس دارد) با الیاف اکریلیک را بدون مشکل می داند و به الیاف اکریلیک تولیدی شرکتی مانند درالون گواهی استاندارد می دهد؟

نخ اکرولیک مطابق استاندارد اروپا

آیا می توان پذیرفت که کشورهای اروپایی که اغلب بالاترین استاندارد را برای سلامت و حفظ امنیت انسان ها در نظر می گیرند، فقط با اهداف تجاری اقدام به صدور چنین مجوزها و استانداردهای مهمی کنند؟ اگر کمی نگاه علمی و منطقی را جایگزین نگاه مغرضانه به غرب و کاپیتالیسم غربی کنیم! متوجه می شویم که چنین چیزی تقریباً دور از ذهن و غیر ممکن است.

آیا اینکه واردات فرش کریلیک توسط اروپا و آمریکا محدود شده فقط به خاطر سرطان زا بودن است و یا دلایل بسیار روشن و منطقی دیگری هم دارد؟ اگر ما نمی توانیم در چله تابستان بخاری بفروشیم مشتری ها مشکل دارند یا ما کارمان را بلد نیستیم؟

خطری مبنی بر سجاده فرش اکرولیک هیت ست شده که سرطان زاست تایید نشده است

آنچه مسلم است تا به حال هیچ محدودیتی بابت صادرات فرش اکریلیک به اروپا اعلام نشده است و خبری مبنی بر ممنوعیت واردات تا به امروز صحت ندارد و نیز بر طبق اعلام موسسات معتبر استاندارد نساجی الیاف مورد مصرف اکریلیک جهت تولید فرش ماشینی دارای هیچ گونه مضراتی برای مصرف کنندگان از جهت سرطان زا بودن نیستند. شما می توانید تمامی مدارک و اسناد مبنی بر عدم سرطان زا بودن الیاف اکریلیک را در مجله نساجی کهن مشاهده فرمائید.

همچنین بررسی کنیـد!

سجاده فرش اکرولیک

مزیت سجاده فرش آکریلیک نسبت به فرش سجاده ای پلی استر چیست ؟

مزیت سجاده فرش اکرولیک و خرید سجاده فرش اکرولیک و پلی استر در شرکت سجاده فرش مناجات - سفارش: 09131630120

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *