مراقبت های پس از خرید سجاده فرش

۴ تکنینک افزایش عمر سجاده فرش

افزایش عمر سجاده فرش

  • سجاده فرش پیش از خرید
  • سجاده فرش پس از خرید

برای دوام و ماندگاری سجاده فرش نه تنها کیفیت مهم است بلکه مراقبت های پس از خرید فرش سجاده ای به اندازه انتخاب یک سجاده فرش با کیفیت مهم تلقی می شود.

چرا که سجاده فرش ها برای محیط های پر رفت و آمد هستند و در معرض آلودگی ، پاخوری بالا و نیز کثیفی قرار دارند.

بنابراین مراقبت از سجاده فرش بعد از خرید بسیار مهم است.

شرکت سجاده فرش مناجات به نوعی با گارانتی کردن و نصب سجاده فرش ماندگاری سجاده فرش خود را تضمین می کند

اما هیئت امنای مسجد و مشتریان عزیز نیز در راستای نگه داری و افزایش عمر مفید سجاده فرش نیز وظایفی دارند.

روش های افزایش عمر سجاده فرش بعد از خرید:

۴ تکنینک افزایش عمر سجاده فرش

ما در شرکت سجاده فرش مناجات راه های افزایش عمر و ماندگاری سجاده فرش پس از خرید را برای شما عزیزان و هیئت امنای مسجد تشریح می کنیم.

۱-روش درست جارو کشیدن سجاده فرش:

بیشتر مردم با مفهوم استفاده از جارو برقی برای از بین بردن گرد و خاک از روی سجاده فرش محرابی آشنا هستند. با این حال برای اطمینان از بهترین روش های مراقبت و حفاظت از فرش سجاده ای ، چند راه حل مهم وجود دارد که می توانید با توجه و انجام آنها عمر سجاده فرش های خود را بالا ببرید.

اما در حالت کلی روش صحیح کشیدن جاروبرقی به این صورت است که اول به صورت افقی و بعد به صورت عمودی کل سجاده نماز را جارو بکشید تا تمامی کثیفی و گردوخاک ها از بین برود.

 همچنین یکی از روش های تمیز کردن موثر سجاده فرش استفاده از قالیشویی است. اما اینکه مدام فرش محرابی خود را به سجاده فرش ببرید خود نقطه ضعفی برا عمر سجاده فرش است چرا که قالیشویی با فشار خیلی زیاد اقدام به شست و شوی سجاده فرش می کند و همین امر باعث سست شدن نخ سجاده فرش و کم شدن عمر ان می شود.

بنابراین پیشنهاد ما برای شستن سجاده فرش به کمک قالیشویی حادکثر سالی دو بار است.

جارو برقی مناسبی انتخاب کنید:

مدل های مختلفی از جارو های برقی در بازار وجود دارد که در هر کجا از پارو یی تا دسته و موتور آن قابل دسترس هستند. همه این جارو های برقی مناسب نیست، بنابراین انتخاب یک جارو ی مناسب برای سجاده فرش های شما بسیار مهم  است.

جارو برقی هایی که برای مساجد استفاده می کنند جارو برقی های صنعتی حال سطل دار با توان بسیار بالا استفاد می کنند.

لوله های جارو مناسب:

بیشتر جارو های برقی دارای فرچه های چرخان در پارویی هستند که به عنوان فرچه مویی شناخته می شوند و برای جمع کردن الیاف و کرک های اضافی که در عمق سجاده فرش طراحی شده است. این یک ویژگی خوب و کاربردی ست.

یک تکنیک موثر جارو کشیدن:

برای بهتر جارو زدن سجاده فرش قبل از روشن کردن جارو برقی بر روی آن قدم زده و تمامی گوشه کناره ها آن را بررسی کنید. تکه ها و آشغال های بزرگ را با دست جمع کرده یا به وسط هدایت کنید تا در لوله جارو برقی گیر نکند و عمل جارو زدن را کند و یا متوقف سازد و به جارو نیز آسیب بزند.

عجله نکنید

در حین جارو زدن سجاده فرش، به آرامی پارویی را بر روی آن حرکت دهید.

از سری های دیگر جارو نیز استفاده کنید

بیشتر جارو ها برقی دارای سری های متفاوت برای جارو زدن مکان های ریز و یا دور از دسترس برای پارویی اصلی تعبیه شده اند برای مثال سری جارویی مبل و یا پرده و … .

اغلب جارو بزنید

چند وقت یک بار باید محل را جارو می زنید؟

در مساجد و مناطق مفروش شدن سجاده فرش بدلیل رفت و آمد زیاد حتما عمل جارو زدن فرش سجاده ای باید هفته ای دو تا سه بار باشد.

۲-شست و شوی سجاده فرش:

شستشوی فرش سجاده و شامپو فرش کشیدن:

برای شست و شوی سجاده فرش ها روش های متعددی وجود دارد. بهترین روش برای شستن فرش سجاده ای این است که آن ها را به شرکت های معتبر قالی شویی بسپارید و با خیال راحت به بقیه کارهای خود برسید.

 اگر سجاده فرش هایی دستباف با بافت ابریشمی دارید و وقت کافی هم در اختیار دارید، حتما برای شست و شوی آن ها به شرکت های معتبر قالیشویی مراجعه کنید و مطمئن باشید ان ها این کار را بهتر از شما انجام می دهند و سجاده فرش شما دچار آسیب نمی شود.

 اما اگر سجاده فرش های شما آن قدری کثیف نیستند که بخواهید برای شست و شوی آن ها هزینه زیادی بپردازید و به شرکت های قالی شویی مراجعه کنید پس خودتان دست به کار شوید و با ترفند هایی که در ادامه آمده کثیفی ها را از چهره فرش سجاده ای خود بزدایید و آن ها را برای قدم های مهمانان بهاری خود آماده کنید.

مراحل شامپو فرش کشیدن:

در مرحله اول باید از یک جاروبرقی با مکش بالا استفاده کنید و گرد و غبار را از لا به لای تاروپود سجاده فرش خود بیرون بکشید. اگر این گرد و غبار ها در میان پرز ها باقی بماند، ممکن است باعث چرک تاب شدن فرش مسجدی شما شود.

برای کشیدن شامپوی مخصوص به روی فرش سجاده فرش از برس هایی با بافت نرم استفاده کنید، برس های سیمی و یا زبر به تار و پود فرش سجاده ای شما آسیب می زند.. این یکی از نکاتی است که باید بسیار به آن توجه کنید.

برای درست کردن محلول شست و شو حتما از آب ولرم استفاده کنید، آب داغ بافت سجاده فرش را دچار آسیب می کند و آب سرد هم قدرت پاک کنندگی زیادی ندارد پس بهترین گزینه آب ولرم است.

یکی دیگر از نکات بسیار مهم انتخاب شامپو فرش مناسب است. این انتخاب بستگی به جنس سجاده فرش شما دارد. شامپو فرش هایی با درصد پایین خاصیت اسیدی و فاقد جوهر نمک برای شما در اولویت هستند.

استفاده بیش از حد از شامپو فرش یا خیس کردن بیش از حد فرش سجاده ای:

شامپو فرش بیش از حد بدلیل اسید در ان بافت سجاده فرش را از بین می برد و خیس کردن بیش از حد سجاده فرش بدلیل دیر خشک شدن آن باعث بیدخوردگی و بهم خوردن رنگ بندی منظم سجاده فرش می شود.

۳-لکه زدایی سجاده فرش:

در مورد انواع لکه های روی سجاده فرش و پاک کردن دستی آن چندین مقاله ذکر شد:

۴-پارگی و رفوگری سجاده فرش

زیگزاگ سجاده فرش و رفوگری آن دیگر مثل شست و شوی سجاده فرش و لکه زدایی آن بصورت دستی و با نیروی مبتدی نمیشود انجام داد.

شرکت سجاده فرش مناجات علاوه برا تیم تخصصی طزاحی و نصب سجاده فرش تیم تخصصی  رفوگری سجاده فرش نیز دارد و نیز اگر پارگی سجادخ فرش شدید باشد عین همان طرح و رنگ را سجاده فرش مناجات برای شما عزیزان جایگزین می کند.

در این مقاله شما را با ۴ تکنینک افزایش عمر سجاده فرش آشنا کردیم

باشد که در راستای خدمت گزاری هر چه بیشتر مردم با مطالعه و مطالب مفید قدمی برداریم

همچنین بررسی کنیـد!

انواع فرش مسجد

سجاده مسجد را بشناسیم

انواع سجاده مسجد شامل موکت ها , گلیم ها و انواع فرش های ماشینی و سجاده ای مسجد می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *