ابعاد سجاده فرش چقدر است؟

ابعاد سجاده فرش چقدر است؟

ابعاد سجاده فرش محرابی یا اندازه‌ی فرش سجاده ای مسجد و تشریفاتی جهت استفاده در مسجد و نمازخانه با توجه به انواع دستگاه‌های متنوع، می‌تواند درهر سایزی بافته شود.

اما ابعاد فرش سجاده ای ( اندازه‌ی سجاده فرش محرابی ) که به صورت استاندارد توسط شرکت سجاده فرش مناجات بافته می‌شود به صورت زیر می‌باشد:

ابعاد استاندارد سجاده فرش:

  • طول هر محراب: ۱۲۵ سانتی متر
  • عرض هر محراب: ۶۳٫۵ سانتی متر

که در زیر به همراه عکس توضیح داده شده است:

ابعاد سجاده فرش برای هر محراب (به ازای یک نفر) – سجاده فرش محرابی:

ابعاد استاندارد تعریف شده برای یک سجاده فرش با عرض ۱٫۲۵سانتی متر و در طول دلخواه می باشد که این طول با توجه به فضای محل مورد نظر قابل تغییر می باشد. در فرش های سجاده ای اندازه هر محراب یعنی فضایی که برای نشستن هر شخص در صفوف نماز جماعت تعبیه گردیده است بین ۶۳تا ۶۴سانت قابل تغییر می باشد.

ابعاد سجاده فرش تشریفاتی:

در فرش های تشریفات هم عرض استاندارد۱٫۲۵ سانت در طول دلخواه می باشد و به علت نداشتن محراب دارای نقوش به هم پیوسته می باشد.

ابعاد فرش سجاده ای برای هر رول فرش مسجدی:

ابعاد فرش سجاده ای برای هر رول فرش مسجدی دارای عرض ثابت ۱۲۵ سانتی متر (یک متر و بیست و پنج سانتی متر) و طول دلخواه (طول آزاد) می‌باشد. طول هر رول سجاده فرش مسجدی با توجه به متراژ مسجد (از دیواری تا دیوار دیگر) محاسبه و بافته می‌شود. این اندازه چه در فرش‌های دارای نقش محراب و چه در فرش‌های بدون محراب یکسان است؛

با توجه به محاسبه‌ی ابعاد فرش سجاده ای چگونه از قیمت سجاده فرش مساجد مطلع شویم؟

قیمت سجاده فرش با احتساب به یک متر مربع حساب می شود البته عوامل دیگری نیز در قیمت سجاده فرش دخیل هستند از جمله شانه و تراکم سجاده فرش و نیز کیفیت نخ سجاده فرش

نکات کلیدی مقاله ابعاد سجاده فرش چقدر است؟

اندازه عرض یک متر نیز برای رول فرش های سجاده ای مخصوص نمازخانه مدارس ابتدایی و راهنمایی می باشد و اندازه بیش از ۱٫۲۵ متر غالبا برای جاهایی است که قد مردمان آن مناطق بلندتر از حد معمول است یعنی از ۱۸۰ سانتی متر بلند قدتر می باشند.

عرض رول سجاده با عرض خود سجاده متفاوت است یعنی عرض رول سجاده را می توان طول سجاده هم نامید ( در صورتی که هر سجاده را جداگانه در نظر بگیریم ) .

ولی عرض سجاده از وسط یک ستون سجاده فرش تا وسط ستون سجاده فرش کناری را شامل می شود. غالبا عرض هر سجاده به فراخور سلیغه مشتری یا تولید کننده تنظیم می شود. ولی عرف متداول بازار از ۶۰ سانتی متر تا ۶۵ سانتی متر می باشد.

ابعاد سجاده فرش دلخواه مشتری:

 ابعاد سجاده فرش بیش از این اندازه برای فرش های سجاده ای شکل خوشایندی در پی نخواهد داشت. در فرش های تشریفات چون ستون وجود ندارد فقط عرض رول مهم است. گاهی برخی از مشتریان از ما تقاضا دارند که رول های فرش مسجد بصورت دو رول متصل بافته شوند و از هم جدا نگردند، در این حالت عرض رول ۲٫۵ متر می شود. طول رول ها بر اساس کروکی مسجد پیش از بافت فرش مدّنظر قرار می گیرد و اندازه آن ها به دستگاه بافندگی داده می شود.

همه این اندازه هایی که گفته شد ابعاد استانداردی بود که تمامی شرکت های تولید کننده سجاده باف در حال بافت و اجرای آن هستند.

طراح سجاده فرش در شرکت سجاده فرش مناجات

ولی ما به منظور کسب رضایت هرچه بیشتر مشتریان عزیز، با به کارگیری تکنولوژی روز دنیا و بهره گیری از طراحان مجرب، همه این استانداردها را تغییر داده است شما می توانید مطابق با طول ،عرض وابعاد فضای خود ،هراندازه ای را که مد نظر دارید برای سجاده فرش های مسجد خود تعریف کرده و فرش سجاده ای را به صورت ۹متری، ۱۲ متری، ۱۵ متری و بیشتر، تحویل بگیرید.

پس از محاسبه توسط کارشناسان و طبق ابعاد استاندارد فرش سجاده ای، تعداد مشخصی از قطعات سجاده فرش، در اندازه ای که شما سفارش داده اید، تولید می شود.

با این کار شما شاهد سهولت در جابجایی و شستشوی آسانتر فرش های سجاده ای خود خواهید بودلازم به ذکر است که در این شیوه بافت، هیچ تفاوتی در جنس نخ به کاررفته نبوده و از نخ صد در صد اکرلیک، هیت ست شده، بدون پرز و بایر آلمان استفاده می شود. همچنین توسط نصابان با تجربه، شاهد نصب صحیح و متناسب با محیط مسجد خواهید بود.

راه های ارتباطی با سجاده باف مناجات

برای مراجعه به درب کارخانه تولید کننده مستقیم شرکت فرش سجاده ای مناجات در شهر سجاده فرش ایران به آدرس زیر مراجعه کنید:

آران و بیدگل – شهرک صنعتی هلال – بلوار امام علی (ع) – پلاک ۱۳۳ شماره تماس:

۰۳۱-۵۴۷۶۰۷۰۰

برای مراجعه به نمایشگاه شرکت سجاده فرش مناجات در شهر سجاده فرش ایران به آدرس زیر مراجعه نمایید:

آران و بیدگل – بلوار خلیج فارس – روبروی سازمان آب – فرش و سجاده فرش مناجات شماره تماس :

۰۳۱-۵۴۷۵۰۳۷۱

همچنین برای خرید فرش سجاده ای با مدیریت آقای یوسفیان تماس حاصل فرمایید:

 ۰۹۱۳۱۶۳۰۱۲۰

جهت مشاوره خرید و انتخاب طرح سجاده فرش با مدیر فروش خانم بزرافشان تماس حاصل فرمایید:

۰۹۱۳۳۶۱۱۷۳۹

همچنین بررسی کنیـد!

لکه بری از سجاده فرش

لکه بری از سجاده فرش

شیوه های لکه بری از سجاده فرش برای انواع لکه هایی که روی فرش سجاده ای ایجاد می شود به چه صورت است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *