چگونه سجاده فرش را تعمیر کنیم؟

تعمیر سجاده فرش

بسته به نوع آسیب دیدگی سجاده فرش راه های مختلفی برای تعمیر سجاده فرش وجود دارد.

پس ابتدا باید نوع آسیب دیدگی به سجاده فرش را شناسایی کنیم.

انواع آسیب دیدگی سجاده فرش و تعمیر سجاده فرش:

  • لکه و آلودگی فرش سجاده ای
  • پارگی فرش مساجد
  • سوختگی سجاده فرش

لکه و آلودگی فرش سجاده ای

در مقاله هایی در سایت سجاده فرش مناجات اختصاصی و ویژه تمام لکه ها را شناسایی کردیم و تک تک ذکر کردیم که چه لکه ای به جه روشی پاک می شود مانند لکه قهوه و چایی و انواع شربت و روغن به مقاله زیر مراجعه نمایید:

شناسایی انواع لکه روی فرش مسجدی و نحوه پاک کردن هر یک از لکه ها

پارگی فرش مسجد

اگر سجاده فرش شما دچار پارگی شد چون سجاده فرش ها بصورت رل بافته می شوند بنابراین اگر دچار پارگی شد یا باید یک رل تهیه نمود با توجه به بودجه ی هیئت امنای مسجد رل جداگانه تهیه کرد یا اینکه اگر بودجه هیئت امنای مساجد به حد کافی نبود اقدام به رفو گری سجاده فرش نمایید.

معمولا کارخانجات تولیدی سجاده فرش تیم تخصصی نصب سجاده فرش و نیز رفوگری سجاده فرش را دارند پس سعی کنید حتما سجاده فرش را از کارخانه تولیدی سجاده نماز تهیه کنید که هر زمان برای سجاده فرش مشکلی پیش آمد با پشتیبان کارخانه تولیدی سجاده فرش تماس بگیرید.

در مقاله ای در سایت فرش سجاده ای مناجات انواع رفوگری سجاده فرش را ذکر کردیم که این خدمات رفوگری جز کارهای شرکت سجاده فرش  مناجات محسوب می شود. مراجعه به مقاله زیر در مورد رفوگری سجاده فرش

رفوگری موثر سجاده فرش و نیز فرش

سوختگی سجاده فرش

برای هرکسی ممکن است اتفاق بیفتد که بر اثر بی‌احتیاطی‌هایی مانند افتادن تکه ذغال داغ یا سیگار و یا گذاشتن ظروف داغ روی سجاده فرش و یا سوختگی بخاری سجاده فرش دچار سوختگی شود. با ایجاد سوختگی سوالی که ممکن است برای هرکسی پیش بیاد این است که چگونه سوختگی را تعمیر کنم؟

انواع سوختگی سجاده فرش

  • سوختگی عمیق
  • سوختگی سطحی

اگر سوختگی سجاده فرش عمیق باشد باید کار تعمیر محل سوختگی را به افراد خبره به مهارت رفوگری سپرد.

 اما اگر سوختگی سجاده فرش عمیق نبود می‌توان با روش‌های خانگی، سجاده فرش را تعمیر نمود. برای شروع کار تعمیر ابتدا باید منشاء و عمق سوختگی مشخص شود تا راحت‌تر بتوان آثار سوختگی را پاک کرد.

سوختگی سطحی سجاده فرش با سیگار را چگونه تعمیر کنیم؟

اگر بر اثر سیگار، فرش سجاده‌ای دچار سوختگی شد برای اینکه محل سوخته را تعمیر کنیم ابتدا از یک کاغذ سنباده برای پاک کردن لکه ناشی از سوختگی استفاده می‌کنیم. به اینصورت که کاغذ سنباده را روی محل سوختگی می‌کشیم تا سوختگی‌ها از روی سجاده فرش سابیده شود. سپس با کمک دستمال سوختگی‌ها را از روی سجاده فرش پاک می‌کنیم.

به کمک یک قیچی کوچک سر پرزهای سوخته شده را جدا می‌کنیم (دقت کنید تا فقط سر پرزها را قیچی کنید و عمق بیشتر پرزهای سجاده فرش قیچی نشود تا آسیبی به آن وارد نشود).

و در مرحله آخر سوختگی‌های جدا شده از سجاده فرش را با کمک جاروبرقی جمع کنید.

اگر هنوز آثاری از سوختگی روی سجاده فرش باقی مانده بود محلولی درست می‌کنیم که ۱/۰ این محلول از آب اکسیژنه و ۹/۰ آن از آب معمولی تشکیل شده است، سپس این محلول را با کمک پارچه تمیز روی سطح سوختگی می‌کشیم تا آثار و رنگ سوختگی از بین برود. و در آخر سجاده فرش را با آب بشویید و خشک کنید.

سوختگی سجاده فرش با ذغال را چگونه تعمیر کنیم؟

برای پاک کردن آثار سوختگی ناشی از ذغال روی سجاده فرش، مانند تعمیر لکه سوختگی ناشی از سیگار عمل می‌شود. فقط تفاوتی که وجود دارد اینجاست که بعد از کوتاه نمودن پرزهای سجاده فرش و قبل از استفاده از آب اکسیژنه، روی محل سوختگی مقدار زیادی شامپو فرش می‌ریزیم تا لایه ضخیمی از شامپو فرش روی سجاده تشکیل شود. مدت زمانی صبر کنید و اجازه دهید شامپو فرش خشک شود سپس سطح آن را با جاروبرقی تمیز کنید.

سوختگی سجاده فرش با بخاری را چگونه تعمیر کنیم؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به خاطر مشکلات فنی و همچنین استفاده نکردن از سینی مناسب برای گذاشتن زیر ۴پایه بخاری، قسمتی از سجاده فرش که زیر بخاری است دچار سوختگی شود. البته این سوختگی کم و تقریبا به اندازه ایجاد لکه زرد رنگ است. اگر با چنین مشکلی روبرو شدید می‌توانید یک پیاز را از وسط به دو قسمت تقسیم کرده و روی محل سوختگی بگذارید. مدتی صبر کرده سپس با آب سرد خیس کنید تا لکه و سوختگی برطرف شود. در صورتی که هنوز لکه سوختگی روی فرش باقی مانده بود با کمک محلول رنگ‌بر ضعیف اثر سوختگی را پاک می‌کنیم.

سوختگی سجاده فرش با اجسام داغ را چگونه تعمیر کنیم؟

سوختگی که با اجسام داغی مانند قابلمه و … ایجاد می‌شود زیاد عمیق نیست و به راحتی از بین می‌رود. برای پاک کردن لکه ناشی از سوختگی سجاده فرش با اجسام داغ، تکه‌هایی از یخ را روی محل سوخته قرار می‌دهیم. سپس سجاده فرش را برس می‌کشیم تا به حالت اولیه خود برگردد. و در آخر در جهت خاب فرش جارو می‌کنیم تا سطح سجاده فرش یکدست شود.

سوختگی سجاده فرش با شمع را چگونه تعمیر کنیم؟

اگر سوختگی روی فرش در اثر پارافین آب شده شمع است، بهتر است بلافاصله بعد از ریختن پارافین روی سجاده فرش، آن را پاک کنیم. یک پارچه سفید را روی سوختگی گذاشته و با اتو روی پارچه می‌کشیم تا پارافین کامل جذب پارچه شود. سپس با کمک اسفنج و شامپوفرش آثار باقیمانده از پارافین روی سجاده فرش را پاک می‌کنیم.

اگر لکه‌هایی حاصل از سوختگی موارد بالایی که ذکر شد سیاه رنگ بود و یا عمق سوختگی زیاد بود. بهتر است سجاده فرش خود را به یک قالیشویی مطمئن بسپارید  یا به شرکت سجاده فرشی که سجاده فرش را خریداری کردید مراجعه نمایید تا سجاده فرشتان را تعمیر کند.

راه های ارتباط با شرکت تولیدی سجاده باف مناجات:

کارخانه سجاده باف مناجات: ۵۴۷۶۰۷۰۰-۰۳۱

نمایشگاه سجاده فرش مناجات: ۵۴۷۵۰۳۷۱-۰۳۱

مدیریت شرکت سجاده فرش مناجات ( آقای یوسفیان ) : ۰۹۱۳۱۶۳۰۱۲۰

مدیر فروش شرکت سجاده فرش مناجات: ۰۹۱۳۳۶۱۱۷۳۹

پشتیبان بعد از فروش شرکت سجاده فرش مناجات ( جهت نصب و رفوگری سجاده فرش ) : ۰۹۱۳۳۶۱۱۷۳۹

همچنین بررسی کنیـد!

رفع سوختگی سجاده فرش

رفع سوختگی سجاده فرش

شیوه های پاک کردن لکه سوختگی سجاده فرش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *